Rychlý přehled a nejdůležitější informace k chovu mravenců
Obecné informace
Rychlý přehled a nejdůležitější informace k chovu mravenců
Obecné informace
Mravenci jsou velice běžný hmyz, který se díky svému atraktivnímu životnímu cyklu a nenáročnosti těší velké popularitě i mezi chovateli. Jako vysoce sociální zvířata žijí mravenci v koloniích ve speciálně budovaných hnízdech známých jako mraveniště.
V nich můžeme najít několik málo mravenců i tisícovky jedinců. Ti dokáží velice efektivně spolupracovat, což z mravenců dělá jeden z nejodolnějších organismů na světě.
Počet mravenčích jedinců na Zemi je odhadován odborníky šestnáctimístným číslem. Představují významnou a nezastupitelnou složku v ekologii krajiny. „Mravenci jsou rozšířeni na celém světě a představují nejen nejrozšířenější a nejhojnější hmyz, ale nejhojnější zvířata vůbec!
Farma mravenců je chov mravenců ve formikárii (akrylová,sadrova nebo drevena konstrukce) doma.
Mravenci mohou žít ve formikárii, jak dlouho chtějí. V kolonii je královna, jejíž délka života může dosáhnout 15-20 let. A po celý život snáší vajíčka. Samotní mravenci žijí v průměru 2-3 roky. Ale protože děloha rodí nové potomky, kolonie (s náležitou péčí) jen roste.
Samotné formikárium (dům mravenců) je vyrobeno z odolného, bezpečného a silného akrylu. Skládá se ze dvou hlavních prvků: aréna (obdélníková prázdná dutina) a systém pohybů ve formě labyrintů.
V aréně vykonávají mravenci své „každodenní funkce“. K pronájmu je třeba dát jídlo pro mravence, mravenci na to vynašejí odpadky. Mohou stavět konstrukce a výkopy z písku. A v labyrintech je naopak život klidnější. Například tam královna snáší vejce. Chůvy je přenášejí z místa na místo, hledají pohodlnější koutek atd.
Formicaria jsou vybaveny schopností připojit nové moduly. Pokud si zakoupíte startovací sadu s kolonií 20–30 jedinců, pak bude rozšíření pro vás asi za rok a půl relevantní. Pak byste měli připojit nový modul.
Nic není jednodušší než péče o farmu mravenců. Mravenci jsou možná njeméně nároční „mazlíčci“, o které se může postarat i dítě. Ve zkratce:
*Krmte jednou za 5-7 dní
*Navlhčete farmu jednou za 3-4 dny (přibližně). Každá farma má své vlastní nuance.
*Vyjměte odpad jednou týdně. Mravenci ho odvezou do arény. Musíte jen odstranit pinzetou
* Když kolonie zabírá 70% prostoru, bude nutné připojit nové moduly nebo je přesunout do prostornějšího domu.
To je veškerá péče! Je to dost jednoduché. Problémy nelze srovnávat s potěšením, které Mravenci dávají dětem, a zajímavé je sledovat je i pro dospělé. Pamatujete si na sebe jako dítě? Všichni jsme si s nimi hráli.
Jaké jsou další výhody mravenčí farmy?
1. Z mravenčí farmy nemohou být žádné alergie. Na rozdíl od koček a psů, na jejichž srst mohou mít děti i dospělí alergickou reakci. Mravenci jsou hypoalergenní.
2. Kolonie mravenců je skvělý způsob, jak vštípit vašemu dítěti od dětství pocit zodpovědnosti a péče. Farma mravenců je v moci dětí od 5 do 6 let.
3. Antidepresivum pro dospělé. Mnoho našich klientů zakládá farmu mravenců přímo na kancelářském stole. A co !? Je to skvělý způsob, jak si odpočinout, uklidnit se a během práce si odpočinout.
4. Vaše večery už nikdy nebudou nudné! Sledovat život mravenců je radost! V kolonii má každý svou vlastní roli.
5. Neobvyklý designový prvek. Formicaria mají světlé, krásné panely. Například ve formě listí, stromu nebo mechu. Hodí se do každého interiéru!
6. Nový koníček, který pohltí celou rodinu. A není to vtip! Matky, otcové, babičky, dědečkové - všichni podnikají, takže rodinné večery rozjasní společný koníček!
7. Odvádádí pozornost od mobilních telefonů a počítačů! Mravenci nepoškodí!
8. Úspora peněz. NEVYŽADUJE náklady na jídlo, účesy, očkování a drahé lékaře. Nemusíte s nimi chodit ráno a večer.
9. Když jedete na dovolenou, můžete snadno opustit farmu pro někoho blízkého. Neexistuje žádný důvod, proč byste mohli být odmítnuti.
Jak prochazí usazovaní mravenců
Nejdůležitější fází je usazovaní. Tento proces je dlouhý, může trvat několik hodin nebo možná pár dní.
Hlavní věcí, kterou nedělat, je vytřásat mravence ze zkumavky. Přinejmenším je to stresuje , nejhůř-smrt.
Příprava je velmi jednoduchá, ale důležitá. Pokyny krok za krokem.
1. Navlhčete farmu - Pomocí dodávané pipety nalijte 1,5 ml čisté vody do otvoru, který je součástí každé farmy.
2. Namontujte zátky do uzavřené polohy. (v této poloze se mravenci nebudou moci dostat do sousedních buněk nebo do bytu). Zástrčka v otvoru musí být v poloze „zavřeno“, dokud počet mravenců nepřekročí 50 +/- .
3. Před nastěhováním můžete arénu vyzdobit barevným pískem a kamínky. Chcete-li to provést, musíte otevřít víko arény a přidat písek. Další dekor je vhodné umístit po úplném přesídlení kolonie.
4. Nalijte 1/4 čajové lžičky krmiva do arény
5. Pokud to velikost arény umožňuje, je nutné opatrně umístit zkumavku na arénu diagonálně - a otevřít bavlněnou zátku. Pokud máte malou farmu, přemístění prochází trubicí.
8. Zavřete víčko formicaria a počkejte, až mravenci „přejdou“.
9. Po úplném přemístění lze prázdnou trubičku/ tubu vyjmout z arény.
10. Urychlení přemístění: zatemněte (zakryjte) labyrinty (až do úplného přemístění) silným hadříkem/ručníkem. Po přemístění lze ručník odstranit.
Důležité! Při usazování existuje šance na smrt 10% mravenců!
Jak zvlhčovat kamery
HYDRATACE (NEJDŮLEŽITĚJŠÍ BOD)
Každá farma má tlumič výfuku. Pomocí pipety nebo stříkačky nalijte do jamky čistou vodu (voda by měla být čistá, převařená a ochlazená na pokojovou teplotu).
⦁ 1. Kolik vody nalít do formikária? Pokud má farma sádrový blok, pak 1,5 ml vody. Vlhkost se do sádry vstřebává postupně. Doporučuje se doplňovat vodu postupně, aby mohla být absorbována do sádry.
⦁ 2. Jak často plnit formikárium vodou?
Průměr je 1krát za 3-4 dny.
Například každou sobotu a středu nalijte 1,5 ml.
Pokud od posledního zvlhčení uplynuly 3–4 dny a uvidíte, že sádra je stále mokrá a vlhká, je třeba vlhčení přeskočit.
DŮLEŽITÉ! Pokud jsou komory zvlhčovány častěji a více, než je nutné, může to způsobit zvýšení úrovně vlhkosti, což vede ke vzniku plísní; nebo můžete jen zaplavit mravence. Pokud jste farmu velmi vážně podmáčeli, takže i zásoba osiva je mokrá, vyklíčená a objevila se plíseň, musíte farmu rozebrat a opláchnout vodou. Mravence dočasně přemístěte do jiné farmy / zkumavky.
Věnujte pozornost nápojové misce umístěné v aréně. Pokud z ní pije vodu několik mravenců současně, sádra mohla vyschnout. A je nutné navlhčit sádru nalitím 1 ml vody do otvoru.
Hlavními pokyny pro hydrataci jsou stav a barva sadry; přesné dávkování a časový rozvrh byste měli nastavit sami. Vše závisí na teplotě a vlhkosti v místnosti, kde jste farmu umístili.
DŮLEŽITÉ! Při nadměrném zamokření sádra ztratí sílu a mravenci ji „rozeberou“ a po kousku ji přenesou do arény.
Požadavky na údržbu mravenčí farmy
Nejsou žádné zvláštní požadavky. Postupujte podle těchto jednoduchých pravidel:
- chraňte před přímým slunečním zářením;
- neumisťujte krov poblíž stolní lampy;
- nedovolte teplotní rozdíly (proto je nežádoucí umístit je poblíž baterií, parapetů, kde je možný průvan);
- neumisťujte farmu do blízkosti zdrojů silného hluku a vibrací;
- v blízkosti farmy by neměly být žádné zdroje silných vůní;
Důležité! Nerušte mravence ostrými světly a otřesy;
Odstraňte nečistoty z arény, kterou mravenci vybírají. To lze provést pinzetou.
Pohodlná teplota pro farmu mravenců je od 23 do 28 stupňů. Pokud jste farmu podmáčeli, zásoby osiva jsou mokré a došlo k rozvoji plísní, musíte farmu rozebrat a opláchnout vodou. Mravence dočasně přesuňte do jiného kontejneru
DŮLEŽITÉ! Je zakázáno otírat farmu tekutinami na bázi alkoholu.
Kryt arény musí být uzavřen. Chcete-li, aby se péče o mravence zjednodušila, můžete namazat okraje arény protiúnikem - pak ji můžete nechat otevřenou. Protiúnik se aplikuje v pásu 5-10 mm podél vnitřního okraje stropu arény.
DŮLEŽITÉ! Použijte buď kryt, nebo protiúnik. Při použití protiunuku nelze víko zavřít - mravenci se udusí.
Rozšíření mravenčí farmy
Při správné péči roste mravenčí kolonie za rok z 35 jedinců na 250. Postupem času vyvstane otázka rozšíření farmy nebo přemístění do prostornějšího domu. To bude patrné, protože mravenci začnou trávit v aréně stále více času.
Prostor můžete rozšířit pomocí pohybového systému. Jmenovitě připojit novy dil ke staré farmě - některé modely to umožňují, nebo úplně převést kolonii do nového formikária.
Jak tedy mravencům pomoci najít nový prostorný domov?
Propojte stará a nová hnízda přechodem a chvíli počkejte. Během týdne musí kolonie sama objevit a vyvinout nové území.
⦁ 3. Pokud se tak nestane, je nutné nové formikárium zakrýt hustým hadříkem, který nepropouští světlo.
⦁ 4. Poté, nad starým mraveništěm, je nutné nainstalovat světelný zdroj ve formě žárovky s nízkým výkonem.
⦁ 5. Zbývající mravenci utíkají na novou farmu, aby se schovali před jasným světlem. Hlavní věcí je zajistit, aby lampa nebyla příliš blízko, aby nedošlo k nechtěnému spálení kolonie.
Existuje další způsob. Přestaňte sbírat odpadky ve starém domě a jídlo dávejte pouze do nového.
Hlavní věc je, že se královna přestěhuje do nového domu, poté už půjdou i všichni ostatní.
Zimování mravenců ve formikárii
Většina území naší planety se nachází v mírném klimatickém pásmu. Hlavním rysem mírného pásma je změna teploty, jasné rozdělení na roční období. To vysvětluje frekvenci klimatických a biologických procesů.
Mírné klimatické pásmo je domovem obrovského množství zajímavých a krásných mravenců. Myrmikery však někdy zastaví jedna vlastnost jejich fyziologie: většina druhů chodí na hibernace. To znamená, že musíte správně připravit domácí mazlíčky na diapauzu a správně strávit zimu ve formikárii. Budou muset počkat od tří do šesti měsíců, dokud nebudou spát. Ne každý souhlasí s tím,že stráví tolik času bez komunikace se svými oblíbenými.
Ve skutečnosti zimování ve formikárii není tak obtížná záležitost. Pokud si absolutně chcete uchovat, řekněme, hezkého severního camponotusa, nebude to neřešitelný úkol. Nejprve si představme, o co jde. Hibernace je mravenčí diapauza, která probíhá při nízkých teplotách. Diapauza znamená sníženou aktivitu, odpočinek. Aby se mohla zotavit, musí si kralovna a pracovníci odpočinout, takže k diapauze dochází i u těch mravenců, kteří žijí v tropech. Vystupují méně často, schoulí se k sobě v hnízdě a rychlost vývoje jejich potomstva se prudce zpomaluje. To je diapauza. U některých druhů to může být v létě - letní diapauza a v zimě - hibernace.
Pokles délky denního světla a pokles teploty slouží jako signál pro zimní odpočinek mravenců v přírodních podmínkách. Doma světlo nehraje takovou roli. Domácí mazlíčky ve formikárii je třeba připravit na zimní odpočinek násilím, když se váš druh začne připravovat v přírodě nebo se soustředit na chování:
⦁ nedostatek vajec a velkých larev.
⦁ zvýšená spotřeba sacharidů, všechny husí kůže jsou nafouknuté na maximum.
⦁ odmítnutí bílkovinných potravin.
⦁ shlukování - mravenci sedí téměř nehybně v buňkách, doslova nad sebou a tvoří velké shluky.
Zdá se, že ti domácí mazlíčci říkají: „Chceme dobře spát až do jara“. Pojďme zjistit, jak zimovat mravence ve formikárii doma.
Příprava na zimování
⦁ Mravence krmíme každý den sirupem, aby jedli správně.
⦁ Během dvou týdnů postupně snižujte teplotu přenesením formikária blíže k oknu nebo balkonovým dveřím.
⦁ Umístili jsme farmu na trvalé zimoviště. Může to být přihrádka na zeleninu v lednici, balkon, lodžie nebo sklep. Hlavní věcí je nedovolit náhlé změny. Optimální teplota je od +5 do +10 ° C.
Dolní prahová hodnota závisí na druhu - například u camponotus bude nižší než u formica. Délka diapauzy závisí také na druhu, ale v průměru by měla trvat nejméně tři měsíce.
Vlastnosti zimování různých typů
1. U camponotus je třeba provádět přísné zimování s nízkými teplotami přibližně +5 ° C po dobu 3 - 6 měsíců:
⦁ Camponotus herculeanus
⦁ Camponotus ligniperda
⦁ Camponotus fallax
⦁ Camponotus vagus
⦁ Camponotus saxatilis
2. Mírné zimování při teplotě asi +10 ° C je nutné pro dolichoderiny, solenopsis a sociálně parazitické lazius:
⦁ Formica rufa
⦁ Formica fusca
⦁ Formica sanguinea
⦁ Polyergus rufescens
⦁ Dolichoderus quadripunctatus
⦁ Tapinoma erraticum
⦁ Solenopsis fugax
⦁ Lasius umbratus / fuliginosus
3. Ve druhém nebo třetím roce chovu ve formikárii, v zimním odpočinku za stejných podmínek, je třeba lazius, myrmica, tetramorium, leptotorax. Pokud však nevykazují zimní chování a nesnaží se upadnout do diapauzy, není nutné to udelat.
⦁ Lasius niger / alienus / flavus / emarginatus
⦁ Všechny druhy Myrmica sp.
⦁ Tetramorium caespitum
⦁ Temnothorax unifasciatus
⦁ Leptotorax
4. Existují mravenci bez zimování. Zástupci rodu Messor to vůbec nepotřebují. Mohou pouze dočasně zpomalit vývoj a vstoupit do krátkodobé diapauzy, dlouhé asi měsíc. A pak se s ohřevem a dobrým krmením znovu vyvinou.
5. Pokud se zimní chování a známky diapauzy objeví u pouštních mravenců rodu Cataglyphis nebo tropických druhů, není nutné to zařídit. Jednoduše vypněte topení na jeden nebo dva měsíce a snižte intenzitu krmení, což jim pomůže odpočinout si.
Pojďme to shrnout. Zimování a diapauza jsou důležitým rysem fyziologie mravenců. Příprava a implementace je zodpovědná práce pro provozovatele. Různé druhy mají různé tvary a období. Většina mravenců prezentovaných v obchodě jsou teplomilné druhy a nepotřebují zimní odpočinek.
A ted zkusim odpovdat na otázky, s nimiž se často setkávám, pokusím se vysvětlit, co a jak.
1. Jaké mravence si vybrat?
1.1 Messor Barbarus, klasika mravenčího žánru. Vhodné pro „trénink“, pokud chcete mravencům do budoucna brát těžší druhy. Mají specifickou stravu: jedí POUZE semena, bílkoviny jsou také žádoucí ke krmení. Objevují se také pověsti, že sirup na ně má špatný účinek. Byl proveden experiment, kde se dávajícím dávala glukóza, dávající to s radostí pili, nic se jim nestalo. VELMI polymorfni, nemusíte se dívat pozorně, abyste pochopili, kdo je kdo, vojáci mají obrovskou hlavu, zvláště ve srovnání s pracovníky. Nejsou náročne na vlhkost.
1.2 Camponotus nicobarensis, někteří si řeknou, že je divné strkat exotiku do druhů pro začínající myrmikypery, ale zdá se mi, že pro to lze udělat výjimku, je to jako messors, pouze cool. Mají také vojáky, potřebují ještě méně vlhkosti (nejsou vůbec nároční na vlhkost, na jejich vlhkost můžete zapomenout, v přírodě se mohou usazovat na zcela suchých místech, můžete je navlhčit jednou týdně nebo v dva), jsou všežraví a nepřestávají růst, obecně pokračují v růstu, pokud jim dáte dostatek jídla, mají také vojáky. Obecně jsou poměrně velké. Dostanete je, i když ne všude, ale tato exotika je relativně levná.
1.3 Lasius, všichni lasiusové jsou docela nenáročné druhy mravenců, velmi rozmanité, Lasius flavus / niger / alienus, všichni tito mravenci jsou docela nenáročné, ale velmi odlišní.
1.3.1 Flavusy, drobní zemní mravenci jsou spíše „plachí“, potřebují substrát v aréně, je třeba je něčím zakrýt, jinak zakryjí sklo substrátem pro uzavření zdroje světla, jsou všežraví. Docela malý.
1.3.2. Nigerove, jsou malí černí mravenci. Také ne náladový, spíše agresivní, všežravý. Mají velké plus: jsou neuvěřitelně levné a dostanete je téměř všude.
1.3.3 L.emarginatus je zřetelně dvoubarevný - červenožlutá hruď se dobře odlišuje od hnědé hlavy a zadečku, není co říci.
Druh formikária
V zásadě potřebujete vědět, pro které druhy potřebujete Formikaria.
2.1 Gel. Gelové formikárie se nikomu nedoporučují, alespoň byste tam neměli dostat drahé mravence, kvůli špatné kvalitě stravy žijí mravenci mnohem méně.
2.2 Akryl. Nyní si stále více akrylových formikárií získává na popularitě, neexistují na ně žádné zvláštní stížnosti, jsou ve většině forem, s přepážkami, bez přepážek, modulární, jsou pro každý vkus.
2.3 Akrylátová sádra, dobrá volba pro exotiku, má sádrovou vrstvu pro lepší vlhkost a zároveň má příčky, které sádrová formikaria obvykle nemá.
2.4 Sádra, vytvořená lidmi pro lidi, každý si může sestavit jednu pro sebe, je vyrobena na zakázku. Nestřetl jsem se s oddíly.
2.5 Ytong, nemohu říct co, protože jsem se tím nikdy nezabýval.
Co mravenci jedí?
Co jedí mravenci žijící na farmě mravenců? Pokud se s takovou otázkou obrátíte na obchod s domácími zvířaty, pak sotva někdo na ni bude schopen srozumitelně odpovědět, protože mravenci nejsou úplně běžní mazlíčci, ne kočky, psi, hlodavci, ryby nebo dekorativní ptáci, krm pro ně nevyrábí. Zvažte proto nuance krmení pred tim jak pořídit mraveci.
Dokonce i největší mravenčí kolonie na světě kdysi začínala s jedinou královnou. Mravenčí královna je hlavou rodiny, její královnou. V přírodě se okřídlené ženy během letu setkávají s muži, páří se, klesají k zemi, zlomí si křídla a hledají útočiště.
V době založení kolonie mnoho mravenců nejí, dokud se neobjeví dělníci, kteří vyjdou na povrch a získají potravu, aby nakrmili královnu, larvy i sebe. Doma samice žijící ve zkumavkách také nemusí jíst, ale po ulovení nebude nadbytečné krmit kouskem dýně nebo hrstkou máku (je-li to messor) nebo kapkou sirupu (pokud je to lazius, serviformica nebo kamponotus) a poté inkubace, vybrat klidné a temné místo po dobu jednoho měsíce( záleží na teplotu ).
Poté, co se pracovníci objeví, musíte dávat jídlo častěji - jednou za 1–2 dny. Sirup lze nakapat na kousek fólie (aby se inkubátor neznečistil) a vtlačit do zkumavky tyčinkou nebo pinzetou. Vetsinou mravenců bude potřeba krmit s hmyzu a jejich části. Když je mravenců příliš mnoho, krmení je nepohodlné - dojdou, musíte arénu propojit hadičkou. Aréna, simulující prostor mimo hnízdící část, bude potřebná pro krmení a vynášení odpadků.
Chcete-li přesně vědět, co mravenci jedí, musíte určit jejich druh. U všech mravenců jsou obzvláště důležité 2 složky: sacharidy a bílkoviny, ale zdroj jejich příjmu a poměr ve stravě se liší. Sacharidy jsou potřebné pro přeměnu na energii a bílkoviny pro růst a vývoj. Zdrojem sacharidů v přírodě jsou sekrece trofobiontového hmyzu (například mšice), květinový nektar, ovoce a semena; zdroj bílkovin - členovci.
Doma je krmení sacharidů nahrazeno medem nebo cukrovým sirupem (1: 3 - cukr / med: voda). Pro usnadnění ředění sirupu se složky smíchají v injekční stříkačce a poté se tato injekční stříkačka uchovává v chladničce (ne déle než 7 dní). Bílkovinou pro domácí mravence je potravní hmyz, jinak nazývaný „potravinářská plodina“ (CC) nebo „potravinové položky“ (FO). Jedná se o šváby, cvrčky, moučné červy a jiné organismy speciálně chované v insektáriích.
Sirup by měl být nalit do podavače / napáječky arény, hmyz je obvykle vhazován bez podavače. Je důležité krmit malé porce jídla najednou, protože přebytečné jídlo se zkazí a způsobí vývoj plísní, roztočů a dalších patogenů. Někdy se mravencům podávají také kousky ovoce a zeleniny a vařená vejce a maso mohou sloužit jako náhražky hmyzu. To je vše, čím můžete mravence nakrmit.
Co nelze krmit mravenci.
⦁ 1. Venkovní hmyz, může sloužit jako nosiče nemocí a parazitů, s výjimkou kobylky, květinové mušky, motýli a vážky.
⦁ 2. Domácí švábi nebo švábi ze schodišť domů mohou být otráveni.
⦁ 3. Červ, regurgituje žaludeční šťávu, kyselina zabíjí mravence.
⦁ 4. Ostatní mravenci a jejich potomstvo - důvod je stejný.
⦁ 5. Ovoce z obchodů i z těch, které by mohly být potenciálně ošetřeny chemickými látkami - pesticidy jsou pro mravence ničivé.
⦁ 6. Sladkosti, marmeláda, želé, sladká voda (limonáda, cola atd.) - látky a konzervační látky obsažené v jejich složení mohou vést ke smrti kolonie.
Nakonec jsme v tabulce shromáždili údaje o stravě pro 10 nejhojnějších domorodých (a 3 tropických) mravenců. Mirmekeeper bude vědět, co jí mravenec jednoho nebo druhého druhu, a bude jej moci úspěšně zadržet.
Č. | Druh | Sacharidy | Bílkoviny | doplňky stravy |
1. | Messor Barbarus | Seminka | Mrtvé hmyzy, vařené maso, vejce, mořské plody | Čerstvé okurky, dýně, vařené brambory, kousky ovoce a ořechy |
2. | Lasius niger (černý zahradní mravenec) | Cukrovy / medový sirup | Mrtvý a živý hmyzy | Kousky ovoce |
3. | Lasius flavus (mravenec žlutý) | Cukrovy / medový sirup | Mrtvý hmyzy | -------------------------- |
4. | Formica fusca | Cukrovy / medový sirup | Mrtvý a živý hmyzy | Kousky ovoce |
5. | Tetramorium caespitum | Cukrovy / medový sirup, malá semínka | Mrtvý hmyzy, vařené maso, vejce, mořské plody | Kousky ovoce a ořechy |
6. | Myrmica rubra | Cukrovy / medový sirup | Mrtvý a živý hmyzy | Kousky ovoce a ořechy |
7. | Cataglyphis iberica | Cukrovy / medový sirup | Mrtvý a živý hmyzy | Kousky ovoce |
8. | Camponotus nicobarensis | Cukrovy / medový sirup | Mrtvý a živý hmyzy | Kousky ovoce |
9. | Pheidole yeensis | Seminka | Mrtvé a živý hmyzy, vařené maso, vejce, mořské plody | Vařené brambory, kousky ovoce a ořechy |
10. | Diacamma rugosum | Cukrovy / medový sirup | Mrtvý a živý hmyzy | ---------------------------- |
Tento web používá cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas s používáním cookies.